26.07.2017

Ercan Kesal / Cin Aynası

Yine kelimelerle nasıl ifade edeceğimi bilemediğim bir Ercan Kesal kitabı okudum. Peri Gazozu'ndan sonra, aynı tatla, aynı keyifle, aynı iç sızlamasıyla kitabın son sayfasına geldim. Bu kadar yaşanmışlık, birikim, sevinç, üzüntü, böylesi güzel aktarılırdı satırlara. 

Tüm kitaplarını okumuş bir okur olarak Ercan Kesal ile kesinlikle tanışmalısınız diyorum. Yazarın o akıcı dili ve sohbet eder tarzda ki anlatımı keyif verici. 2016 kitap fuarında, çok kısa bir zaman dilimi de olsa, kendisini standında ziyaret edip, Nasipse Adayız kitabını imzalatmıştım. Denk geldiğim bir vakit de söyleşisine katılmayı planlıyorum. Yazdıklarını tüm içtenliğiyle, bir de kendi sesinden dinlemek eminim çok keyifli olacaktır.

Kitaba gelince: Peri Gazozu'nda olduğu gibi anılarından bahsetmiş yazar. Çocukluğu, gençliği, okul yılları.

Altı Çizilenler;

"Kendimizle olan derdimiz önemlidir ama. Filmler ya da kitaplar dünyayı değiştirmiyor çünkü, filmi seyrettikten, kitabı okuduktan sonra duyguları harekete geçerek dönüşen insanlar değiştirebiliyor. Bu yüzden kendimizi değiştirmeden dünyayı değiştiremeyiz ve bu yüzden ne söylediğimiz kadar önemli olan bir başka husus da nasıl söylediğimizdir." (Syf.10)

"Anılar bizi saldırılara açık, acı çekmeye hazır hale getiriyor.…Ama, insanın vicdanı da zamana sağlı ve yalnız onunla var oluyor." (Syf.13)

"Kokular, resimler, sesler, duyduklarımız, bizim yeniden hatırlamamızı sağlar ve tüm bunlar sadece bellek değil insanı insan yapan değerlerin de toplamıdır." (Syf.151)

"Aklımızı zorlayan değil, duygularımızı harekete geçiren şeydir asıl olan. Bu da çoğu zaman çok basitmiş gibi gözüken, küçük bir ayrıntıdır…" (Syf.178)

"Devrim gibidir bazı başlangıçlar, inanır ve vazgeçmezseniz eğer, mutlak gerçekleşir." (Syf.186)

"İnsanın içine hiçlik duygusu veren kocaman bir bozkır." (Syf.203)

"İnanç…İnsanın gerçekten sahip olduğu ve onu kurtaracak olan tek şeydir!" (Syf.227)

"Aşk bitmez. Asıl olan yolculuktur. Vuslat olursa da aşkın manası kalmaz…" (Syf.245)

"İnsan varoluşunu fark ettiği andan beri, içindeki boşluğu doldurma telaşında." (Syf.267)

"Oyununuzu oynarken başka biri olmaya çaışmayın, kendiniz olun. Çünkü en iyi bildiğiniz şey bu!" (Syf.287)

İyi Okumalar :))

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder