9.06.2017

Italo Calvino / Amerika'da Bir İyimser

Yeni yazarlarla tanışma serüvenim devam ediyor. "Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu" ile başlamak istediğim serüvene, bir tavsiye üzerine, bu kitabıyla adım attım Calvino'nun dünyasına.

Kitabın türü "yaşantı/anı". Dili gayet akıcı, samimi, anlaşılır ve sohbet havasındaydı. Okuduğum birkaç yoruma istinaden, yazara karşı bir önyargım oluşmuştu. Gereksiz bir yaklaşımmış. Tam tersi; keyif alarak, yer yer gülerek, şaşırarak okudum kitabı. Calvino'yu tecrübe etmeniz gerektiğini düşünüyorum.

Kitaba gelince: Yazar, NewYork'tan başlayan yolculuk anlarını, başlıklar altında toplamış ve başarılı bir gözlem gücüyle; genel ve toplumsal izlenimlerden, günlük yaşantı yönlerinden, gelenek ve göreneklerden, yollardan, otomobillerden, doğa, tarih, peyzaj, sanat ve tabii ki Edebiyat'tan. Özellikle ghost-writer ve Joyce okuyan kadınlar hakkında güzel izlenimler sunmuş.

Altı Çizilenler;

"Yolculuk, değişik olan şey, ancak varış bedelini öderse anlamlı olur: Oysa biz, ayrıcalıklı ve sinirli kişiler, bedelini topu topu biraz sabırsızlıkla ödüyoruz." (Syf.17)

"…gerilim nesnelerden, ekonomik süreçten, insan iradesinin ötesinde yaşayan üretim hummasından hala fışkırıyor." (Syf.19)

"…kendi hayatın için, işlerin için güç sağlamanın psikolojik ve kılgısal sonuçlarına erişmek istiyorsan sakın erteleme." (Syf.45)

"Önemli olan bir anlamı olmak, içinin boş olmaması, bireyin dışında bir şeylere katılmak, köksüz olmamak, boş kasnak gibi dönmemek, yaşamı boşa harcamamak." (Syf.54)

"…tarih bilinci demek, geçmişten fazla geleceğe belli bir açıdan yaklaşmak demektir…" (Syf.64)

"Seyahat kitaplarının gücü burada işte. İnsan bir ülke üstüne ancak hakkında hiçbir şey bilmediği ve keşfetmekte olduğu sıralarda yazabiliyor, çünkü onu ancak o zaman görebiliyon." (Syf.167)

İyi Okumalar :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder