14.03.2017

Murat Menteş / Ruhi Mücerret

İlk Murat Menteş kitabı. Ve tek kelimeyle bayıldım. Okumak için, neden bu kadar geç kalmışım bilmiyorum. Yazarın hayal gücüne hayran kalmamak imkansız. Olaylar, kahramanlar, kahramanların isimleri. Hayal ürünü bir kahraman da olsa; ben Ruhi Mücerret'i çok sevdim. Yoğunluktan dolayı elimde biraz fazlaca kalsa da; kitabın kapağını her kaldırışımda; "ee, nerede kalmıştık, anlat bakalım" dedim kendi kendime. O kadar samimi. Kahkahası bol, hüznü kıvamında bir kitap.

Yazarın dili çok naif. Sizi sıkmadan, akıp gidiyor satırlar. Yer yer, hayata dair verdiği anekdotları, altını çizmeden geçemiyorsunuz. Kuzenim Dublörün Dilemması'nı ısrarla oku demişti. Şimdi anlıyorum ısrarını. Kitap, kitaplığımda okunacaklar arasında mevcut. Yakın zamanda, onu da okunacaklar listesine alacağım. En kısa vakitte Murat Menteş ile tanışın derim.

Kitaba gelince; Ruhi Mücerret, 100 yaşında, İstiklal Savaşı'nın son gazisi. 23 Nisan kutlamalarında, yolu Civan Kazanova ile kesişir. Macera asıl şimdi başlıyor.

Altı Çizilenler;

"Kimileri kaderce mimlenmiştir." (Syf.18)

"Tesadüf, talih ve bahtsızlık…hepsi kaderin şubeleridir." (Syf.30)

"Senden bekleneni, sana emredileni ya da seni kurtaracak olanı değil; kalbinin derinliklerinde tasdikleneni yap. İyiliği içselleştir." (Syf.41)

"Alemde bir zerreden ibaret olmasaydık, belki işler kolaylaşırdı." (Syf.45)

"İnsan Allah'ın yeryüzündeki halifesi, yani kalfasıdır. Allah'ın kalfası değilsen, şeytanın çırağı olursun…" (Syf.80)

"Umut, gerçeklerle;  umutsuzluk ise hayatla bağını gevşetiyor insanın." (Syf.87)

"Hayat, bir insanın duası, diğerinin şükrüne denk gelince canlanır…" (Syf.90)

"Aşk, sizde olmayan bir şeyi, bunu sizden istemeyen birine vermeye çalışmaktır." (Jacques Lacan / Syf.100)

"Allah'ı sevdiğini söyleyen kimse, kendisini sevmiyorsa o iş sakattır. Yaşamak, yeni günahlar işleyebilecek güçte olmaktır." (Syf.118)

"Olaylara hep aynı açıdan bakarsan gerçek kararır." (Syf.141)

İyi Okumalar :))

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder