28.12.2016

Ferit Edgü / Hakkari'de Bir Mevsim

Yıl bitmek üzere. Bu yıl istediğim okuma performansını gösteremesem de; yılın son aylarında Ferit Edgü ile tanışma fırsatı bulduğum için seviniyorum. Bazı kitapların gerçekten zamanı var. Bu kitap uzun süredir kitaplığımda beni bekliyordu, ve nedendir bilmem, 2016'nın son aylarına denk geldi. Belki Hakkari, belki doğu, belki kış olguları bekletti beni; tam da kışın ortasında okumam için !!
Gerçeklerin tokat gibi yüzümüze çarpıldığı, gerçek ile düş arasında gidip gelen satırlar sizi alıp, ülkenin bir ucunda ki topraklara götürüyor. Farklı bir dilin zorluğunu çekmek, farklı bir iklimin soğuğunun yüreğinin taa derinlerine işlemesi, kendi ülkenin topraklarında olup, batıyla arasında ki farkı gerçeklerle tecrübe etmek. Kitabı okurken, sadece kelimelerden bu kadar etkilendiysem, gidip görmek, havasını koklamak, tüm imkansızlıklarına rağmen okumaya çalışan küçük yüreklerle göz göze gelmek kim bilir nasıl yer edecek? Yaşanması gereken bir deneyim olduğunu düşünüyorum. Ve bir gün, yolumun düşmesini çok istiyorum. Bazen acıları, çaresizlikleri birebir yaşamak, paylaşmak daha çok şey katar insana.

Kitap, 1983 yılında beyaz perdeye uyarlanmış. Genco Erkal başrolde. Belgesel tadında olmuş biraz, fakat izlenesi. Kitaptan sonra mutlaka izleyin derim.

Kitaba gelince; Bir öğretmen. Kara kışın tam ortasında Hakkari'ye sürgün edilir. Zorlu kış şartları, yabancı bir dil, yabancı bir iklim, kültür. Güçlükler karşısında gerçeklerle yüzleşmek.

Altı çizilenler;

"Uzun gecelerde, yalnızlığın gecelerinde, bir de bakarsınız ki, o dilinden anlamadığınız kitap, sizin dilinizden anlamaya başlamış ve size açılıyor." (Syf.33)

"İnsan bildiği ya da bildiğini sandığı bir dilde yazılmış birçok kitabı da anlamayabilir, öyle değil mi?" (Syf.33)

"Ve o an, içimde yazmak isteğini duydum.
  Yazmak...Kime ? Neyi ?
  Hep bilinmeyene yazılmaz mı?" (Syf.48)

"Yolcu, bir gün yolunu yitirirsen, artık eski yolunu aramaya çalışma, yeni bir yol ara kendine." (Syf.77)

"Arada bir insanın kendini bir başkasının yerine koyması gerek. Ve belli bir sürenin geçmesi. Olayları değerlendirebilmek için. Nesnel olabilmek için." (Syf.78)

"Hangi dil, hangi insan dili kolay ki?" (Syf.80)

İyi Okumalar :))

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder