11.05.2016

Sezgin Kaymaz / Lucky

Evet, tam iki ay boyunca benimle olan ilk kitap. Sorun kitapta değil, bende !! Her ne kadar "bahardandır"ın arkasına sığınmış olsam da; bahardan falan değil, bu düpedüz benim alenen tembelliğim ve kitap okuma isteksizliğim. Hala çözmüş olduğum bir sorun değil. Tek tesellim, kitap okumayı çok sevdiğim uzun yaz akşamlarının teşrif etmesi.

Kaptanın Teknesi'nden sonra ikinci Sezgin Kaymaz kitabıydı Lucky. Kendine has tarzını seviyorum yazarın. Kitap her ne kadar uzun süre elimde kalsa da, ilk başlarda patlasam da, yarısından sonra açıldı ve hızlı bir yol aldı sona doğru. Konu itibariyle Yeşilçam filmlerini aratmıyor. Yakın arkadaşlıklar, hatır gönül ilişkileri, sevmek, sevilmek, affetmek. Sezgin Kaymaz tarzını severlere tavsiye. Ama siz benim gibi yapmayın, bir çırpıda bitirin kitabı.

Kitaba gelince; Lucky İsviçre'den gelen cins bir Doberman. Girdiği ortamda kendini sevdiren, oyuncu, biraz şımarık bir canlı. Aralarına girdiği bir grup insanın hayatını nasıl değiştirdiğine şahit olacaksınız.

Altı çizilenler;

"…çözüm, her zaman çok yakınımızda ama doğru yere bakmasını bilmediğimiz için onu bir türlü göremiyoruz…" (Syf.33)

"Hayat, sonsuzluk sarayının malzemesini daima izbelerden, küller arasından seçer...(Mevlana)" (Syf.48)

"…acılar ve kayıplar, insana önceliklerini hatırlatmaya yarardı." (Syf.100)

"İnsan ancak ruhunda büyük fırtınalar kopartan o büyük kaybı yaşadığı günkü acısını muhafaza etmeyi başarabilirse o günkü kadar erdemli kalabilirdi." (Syf.101)

“…kutuplaşmanın olduğu yerde, zıtlaşma ve itişme ne kadar kuvvetli bir hal alırsa, kutupların çekimi de o kadar kuvvetli bir hal alır…" (Syf.174)

"İnsan içinden üşüyor…" (Syf.210)

"Zamane pek de ehemmiyetsiz şeylere pek fazla ehemmiyet veriyor…" (Syf.362)

"Hiçbirimiz kaderimizi kendimiz seçmedik…bundan sonra da seçemeyeceğiz…sadece, öyle olduğunu zannedip gideceğiz…" (Syf.371)

"Dinleyen dostsa memnun olur, dost kalır, düşmansa zaten bana bağlı değil kendi gerçeğine düşmandır, çeker gider, düşman kalır." (Syf.404)

İyi Okumalar :))

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder