24.05.2016

Selçuk Aydemir / Mahalleden Arkadaşlar

Yaşadığım semtte geçtiğinden mi, 90'lar benim de çocukluk yıllarıma denk geldiğinden mi, ya da ben içten gülmeyi özlediğimden midir nedir bilemem ama; kitaptan büyük keyif aldım. Mekanlardan dolayı zaman zaman gözlerim dolsa da; kahkahalarımın dinmediği bir okuma serüveniydi. 

Şimdi olduğu gibi, o zamanların da kendine ait zorlukları vardı tabii ki. Ama ne zaman o yıllar zihne tebelleş olsa; "güzeldi be" deyip dolan gözlerime inat kahkaha attığım anılar gelir hatra. Çok klişeleşen insan ilişkilerine inat, çok sıcak, samimi, akrabaymışcasına komşuluk ilişkileri vardı o yıllarda. İlk arkadaşlık deneyimleri, grupça hareket etme eylemleri, kan kardeş serüvenleri komşu çocukları ile idi. Sabah erkenden sokağa fırlayıp, akşamın ne kadar çabuk olduğuna hayıflandığımız, hiç ayrılmak istemediğimiz, belki de hayatımızda görüp görebileceğimiz en saf en temiz yüreklerin sevgileri bizimleydi o vakitler.

Hepimizin medyadan aşina olduğu Düğün Dernek, Çalgı Çengi, Kardeş Payı, İşler Güçler gibi yapımların senarist ve yönetmenliğini yapan yazarın dili çok naif, anlatmak istediğini hiç dolambaçsız aktarmış satırlara. 6 ile 11 yaş arası bir grup çocuğun, mahalle kültürünün var olduğu dönemlerde ki hallerini, çok keyifli bir anlatımla sunmuş. 90'lar da çocuk olmuş, o yılları özlemiş, birkaç günlüğüne zaman tüneline girmek isteyen herkese tavsiyedir kitap. Dilinizde patlayan şekerler varken okumak daha keyifli olur belki. Deneyin. :))

Kitaba gelince; Selçuk, Mete ve Serkan. Çocukluğun, o en temiz ve masum yanıyla mahallelerinde çete kurmaya karar verirler. Tek engelleri kendilerinden birkaç yaş büyük ve güçlü bir çetesi olan İsmet'tir.

İyi Okumalar :))

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder