11.11.2015

Hasan Ali Toptaş / Gölgesizler

Hiç okumadığım türk yazar keşiflerine devam ediyorum. Sırada Hasan Ali Toptaş vardı. Yeni bir yazar okuyacaksam; yazara alışmak, tarzını çözebilmek, kelimelerine adapte olabilmek için, iyi bir araştırma yapıp en çok artı puan almış kitabından başlıyorum. Ve sanırım doğru bir yoldayım. Her seferinde iyi izlenimler elde edip, ilk defa okuduğum yazarların diğer kitaplarını da hemen sepetime ekliyorum. Tabii ki; bir kitabı iyi ise, tüm kitapları iyi olacak gibi bir olgu yok. Fakat şu ana kadar pek yanılgı olmadı.
Yazarı çok sevdim. Değişik bir tarzı var. Dili çok yalın ve akıcı. Her bölümün sonunda şaşkınlıkla bir diğer bölüme geçme isteği; kitabı kısa zamanda bitirmenizi sağlıyor. İlk başlarda sıkıldığımı ve adapte olamadığımı itiraf ediyorum. Fakat hikayeye alıştıkça, karakterleri benimsedikçe; kitabın içinde bir yerlerde saklanıp, sanki hikayeyi okumuyor da izliyorsunuz hissi uyandırıyor. Varlığınızı sorguluyacak bir roman okumaya hazırım diyorsanız hiç durmayın, alın ve okuyun.

Kitaptan uyarlanan, 2008 yılında Ümit Ünal'ın senaristliğini yaptığı aynı adlı film, birtakım olumsuz eleştirilere rağmen bence gerçekten çok iyi. İlk defa bir kitaptan uyarlanan filmi çok beğendim. Belki buna oyuncular katkıda bulunmuştur. Sevgili Selçuk Yöntem ve Altan Erkekli çok başarılı. Tüm karakterler cuk diye oturmuş. Filmin küçük bir sahnesinde yazara yer vermek ayrıca tat katmış.
Film hakkında daha fazla bilgi için; https://tr.wikipedia.org/wiki/G%C3%B6lgesizler_%28film%29 adresine göz atabilirsiniz. Ve naçizane fikrimdir ki; filmi kitabı okuduktan sonra izlemelisiniz.

Kitaba gelince; Bir köy muhtarının, tekrar muhtar seçilmesinden sonra köyde yaşanan garip olaylar. Bir var olan, bir yok olan insanlar. Belki de hiç yoklardı da biz var ettik onları.

Altı çizilenler;

"Aynı yolda yürümekten başka çaresi olmayan tuhaf birer yaratıktı insanlar; tekrarın tekrarlananın örtüsü olduğunu anlayamadan, aynı el sallayışların, aynı gülüşlerin, aynı yürüyüşlerin ya da aynı oturuşların içinden geçe geçe damaklarına bulaşan uzak bir serüven tadıyla dönüp dolaşıp aynı noktada yaşıyorlardı." (Syf.156)

İyi Okumalar :))

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder