20.10.2015

Hakan Bıçakcı / Hikayede Büyük Boşluklar Var

Sanırım eski performansımı kazanıyorum. Okuma hızımı biraz sekteye uğratsam da, son zamanlarda okuduğum akıcı kitaplardan dolayı biraz ivme kazandı sanki.
Okuduğum üçüncü Hakan Bıçakcı kitabı. Ve yine yanılmadığım güzellikte satırlar. Yazarın hayatın her noktasında yaptığı gözlemleri büyük bir ustalıkla kitaplarına aktarması gerçekten başarılı. Üstelik bunu öykülerle bize sunması en güzel yanı.
Görmek, bazen tek başına yetmeyebiliyor. Önemli olan gördüğünü farkedebilmek !! Fakat bazen farketmek de yeterli olmayabilir; farkettiğini sindirebilmek, sindirdiklerinle kendi kendini eleştirebilmek gerek. Öyle zamanlarımız var ki artık; başka hayatların gölgesini dahi taklit eder olduk !! Çok zor değil; sadece biraz kendin olmak !!! Kitap kesinlikle tavsiye. Ve son olarak, şu sürekli hayıflandığımız hayatta önemli olan tek şey; hayallerin de gerçeklerin de Eminönü olması. :))

Kitaba gelince; Hayatınızın bir kesitinde deneyimlediğiniz için; kimi zaman güldüğünüz, kimi zaman düşündüğünüz öyküler yer alıyor kitapta. Zorunlu haller, davranışlar, çelişkili ilişkiler, zorunluymuşuz gibi yaşanan hayatlar, sosyal medyanın öldürdüğü "gerçek sosyalliğimiz", kalıplaşmış toplum tabularına ayak uydururken ortaya çıkan trajikomik hallerimiz, hayat için tasarladığımız ile gerçeğe dönüşenin aykırılığı ve bu aykırılığın getirdiği sessiz hüzünler, anlık egolar için kırılan kalpler…

Altı çizilenler;

"Ömrüm ayıp olmasın diye diye geçip gidiyordu." (Syf.17)

"Kendi kendimeyken çok güzel anlatıyorum da. Oturup biriyle konuşayım dediğimde olmuyor. Aklımdakinin onda biri, içimdekinin yüzde biri anca dile geliyor. Gerisi içimde kalıyor. Kendinden de sıkılıyor insan bir süre sonra. İyi anlaşmak yetmiyor bazen." (Syf.23)

"Yaşlanınca böyle mi oluyor? Gençken küçük görme lüksüne sahip olduğu topluma dahil olabilmek adına çırpınmaya mı başlıyor insan?" (Syf.61)

"Büyük bir felaket olsa hayat dururdu. Önce hayat dururdu, sonra insanlar durmuş olan hayatın içinde bir yerlerde ağlaşırlardı." (Syf.110)

İyi Okumalar :))

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder