30.10.2015

Berna Durmaz / Bir Fasit Daire

Bazı kitaplar bazı vakitler iyi gelir ya insana; bana da bir nebze iyi geldi bu kitap. D&R ve Can Yayınları'nın kampanyasından almıştım. İyi ki almışım. Üstelik tüm Berna Durmaz kitaplarını da ekledim okunacaklar listeme. Bir mahalle düşünün, kederleri, yalnızlıkları, yoksulluğu; fakat bir o kadar da neşesi, cümbüşü. Öldüğünü kabullenemeyip, hayatının bir parçası olan zurnasını emanet edeceği kişi gelince gözlerini kapatan Cemafer, aslında çok şey anlatıyor bize. Hayat kolay yaşanıp, kolay tüketilir oldu. Oysa ki çok zor ve bir o kadar değerli. Gözler kapanmadan bilebilene ne mutlu. Zurnayı emanet alan Zarif ise öykülerde beni benden alan karakter. Hayata karşı duruşu, vurdumduymazlığı, sevdası…Bunlar sadece yer eden karakterler, kitapta var olan tüm karakterler bir cız bırakıp gidiyor öyküden. Berna Durmaz kesinlikle okunmalı der, öykü seven herkese tavsiye ederim.

Kitaba gelince; Konusu ve karakterleri birbirine bağlı 13 öykü yer alıyor kitapta. Dünyanın acı tatlarını, zulmünü ve aynı zamanda neşesini yaşayan bir mahalle ve biribirinden hisli karakterler.

Altı çizilenler;

"…ne ki dünya. Ağızda kalan bir acı tattı işte, başkaca ne?" (Syf.19)

"Ne yüzler ne insanlar gelir geçer de bir zulüm kalır yeryüzünde. Bir Fasit dairedir zulüm, kuyruğunu yutmuş yılan...Döner döner tekrarlanır, döner döner tekrarlanır, döner…" (Syf.24)

"Sözcükler kaybolunca düşünce de kalmıyordu yerinde. Her şey unutulunca da yaşamın değeri piç gibi kalıyordu ortada." (Syf.67)

İyi Okumalar :))

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder