21.05.2015

Mine Söğüt / Deli Kadın Hikayeleri

"Beş Sevim Apartmanı"ndan sonra ikinci bir Mine Söğüt kitabı. Ve yine bir Mine Söğüt aykırılığı; farklı bir dil, farklı bir anlatım. Kitabın ismiyle özdeşmiş bir kitap kapağı ve hikayeleri anlamlandırmış iç sayfa resimleri. Biraz ürkütücü olsa da; hikayeler resimler ile bütünlük kazanıyor. Ve ne güzel bir çalışmadır ki; iç sayfa resimlerini yazarın eşi Bahadır Baruter çizmiş. Yazarın dilinden ve hikayelerin konusundan dolayı kitabın biraz buhran havası var. Öyle ki; gerçek dışı da olsa, kötü yaşanmışlıkların hikayelerinin mutlu sonla bittiğini pek iddia edemeyiz sanırım !!

Kitaba gelince; 21 öykü. 21 intihar etmiş kadın öyküsü. Toplumun her kesiminde hala tokat gibi yüzümüze çarpan nedenlerden intihar etmiş kadınlar. Aile baskısı, cinsel taciz, ensest ilişkiler, toplumda yalnızlık, kadınlığın yük gibi omuzlarda taşınması. Yoğun yaşanmışlıkların buhrana sürükleyip delilikle son bulması.

Altı çizilenler;

"Sahi insan ölünce içindeki şarkılara ne oluyor…" (Syf.22)

"Siz bilmezsiniz ama kızlar babalarını çok severler." (Syf.35)

"Demek, su başına gelenleri hiç unutmazmış. Bir masal olup yeniden yeniden anlatır, intikam alırmış...hiçbirimiz bilemedik." (Syf.120)

"Aşkı hikaye yapan imkansızlık değilmidir anneanne?" (Syf.151)

İyi Okumalar :))

2 yorum:

 1. Gaye Boralıoğlu'nun Mübarek kadınlar diye bir kitabı var serpil,onu da okumanı tavsiye ederim.
  Mine Söğüt ise zaten başlı başına deli :)
  Okuyup da vuhuuuu dememek elde değil.
  Sevgiler

  YanıtlaSil
 2. Tavsiyeni hemen not aldım :))
  Gerçekten farklı bir hatun, kaleminede yansımış bu belli !!
  Teşekkür ettim...

  YanıtlaSil