19.04.2015

Haruki Murakami / Zemberekkuşu'nun Güncesi
 
Son zamanlarda iş yoğunluğundan dolayı koca bir ayda sadece tek bir kitap okumak, benim gibi bir kitap kurduna yakışmasa da, nihayet bitti. Uzun zaman sonra blog sayfamı tekrar karşımda görmek benim için değişik bir haz.
 
Haruki Murakami'yi uzun süredir duyan ve uzaktan takip eden bir okur olarak ilk okuyacağım kitap bir arkadaş tavsiyesi üzerine bu eser oldu. Elimde uzun kaldığına bakmayın (o benim tembelliğim), kesinlikle iyi bir kitap. Murakami'de kurgu kusursuz. Konu akıcı. Sizi sıkmadan diğer sayfalara buyur ediyor. İlk başta tarzı değişik geliyor tabii ki !! Fakat konuya hakim oldukça, içine sızıyorsunuz kitabın. Bazı sayfaları okuduktan sonra ister istemez düşünüyorsunuz; herbirimiz kendi yarattığımız kuyumuzda karanlıklar içindeyiz. Üstelik karanlıktan çıkmak için tek çabamız, toplumun bize dayattıklarına uyum sağlamak !! Anlık mutlulukları daimi olanlara tercih eder olduk !! Zamanla tüm kitaplarını kitaplığımda görmek istediğim yazarlar arasına girdi. Kesinlikle tavsiye !!
 
Kitaba gelince: Karısı Kumiko'nun ortadan kaybolması ile, kitabın baş karakteri Toru Okada'nın gerçek ile hayal arasında gidip gelen zihin oyunları.
 
Altı çizilenler:

''Bir insan için bir başka insanı derinliğine tanımak olası mıdır? Birini gerçekten tanımak, hem zaman hem içtenlikle harcanacak zaman ister, ama gene de özüne ne derece yaklaşılabilir ki?'' (Syf.36)

''...nesnelerin özünden söz edildiğinde, insana çok zaman genelleme gibi gelir.'' (Syf.57)

''...boşuna çaba harcamak kadar insanı tüketen bir şey yoktur.'' (Syf.62)

''Parayı, kayba ya da kazanca pek aldırış etmeden satın alınacak şeylere harcamak, enerjiyide paranın satın alamayacağı şeylere saklamak, en iyisidir.'' (Syf.138)

''...kader, insanın dönüp bakması gereken bir şeydir, önceden bilmesi gereken değil...'' (Syf.201)

''...ileri gitmek, evrim geçirmek için insanın mutlaka ölüme ihtiyacı var...Ölümün varlığı ne denli diri olursa, biz de o denli yoğunlukla kafa patlatıyoruz bir şeyler konusunda.'' (Syf.303)

''Deneyimlerimiz yüzünden, aynanın yansıttığı görüntünün gerçek olduğuna inanırız hepsi bu.'' (Syf.339)
 
''...ne denli kaçmaya çalışsanız da, dünya, zamanı geldiğinde yeniden bulur sizi...'' (Syf.591)

''...doğru, ille de gerçekte değildir ve gerçek de belki tek doğru değildir.'' (Syf.636)

İyi Okumalar :))

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder