24.04.2015

Hakan Bıçakcı / Ben Tek Siz Hepiniz

"Doğa Tarihi"nden sonra, yazarın okuduğum ikinci kitabı da okunanlar rafına taşındı. Romanından sonra öykülerinide sevdim. Kendi türünde başarılı olan yazar, distopya sözcüğünün hakkını veriyor. Toplumun her kesiminde, konu ayrımı yapmaksızın, baskıcı bir olgunun altında debeleniyoruz. Kendimizi ararken bile; başkalarına beğendirme çabasındayız. Eleştirdiklerini uygulayan topluma dahiliz. Hayatın hangi evresinde ne yaşayacağımızı bilmeden, daha baştan memnuniyetsiz hayatlar sergiliyoruz.

Bazı kitapları okuyup rafa kaldırmak yetmez !! Sindirebilmek için, kendinizi görmek için; belki birkaç kez daha okunup, notlar alınıp, gözünüze girecek yerlere asmak gerekir. Kitabın arka kapağı kapandığında herşey yine aynı ise neden okuyoruz ? Bazen sorgulamak nefes aldırır !!

Kitaba gelince; Kapağından da anlaşılacağı gibi; biraz boğucu öyküler sizi bekliyor. Derin bir kasvet barındıran öykülerin içinde ki doğruluk ise daha boğucu !! Ben en çok; Nakavt, Tesadüf Beklentisi, Promosyon Mont ve Evdeki Uçak Uçaktaki Deprem'i sevdim.

Altı çizilenler;

"Yaşamak, başkaları tarafından muhasara altına alınmak, yavaş yavaş boğulmaktır."(Tanpınar) (Syf.19)

"Savaş çıkınca ilk ölen gerçektir." (R.Kipling) (Syf.46)

"Hiçbirimizin yalana tahammülü yok gerçekten de. Doğru fetişistiyiz hepimiz. Gerçeğin peşindeyiz. Hakikati arıyoruz." (Syf.82)

"Ölüm eski bir şeydir ama, her insana yeni görünür." (Turgenev) (Syf.109)

İyi Okumalar :))

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder