6.03.2015

Guy De Maupassant / Mutluluk

Dönem yansıtan öyküler. Yeniye hemen adapte olan bir toplumda yaşayıp ayak uydursam da, tarihi dönemlere aşık bir hatunum. :) Hangi dönemde yaşamak isterdin gibi bir soruya cevabım hep hazır: Buram buram tarih kokan bir yüzyıl olmalıydı kesinlikle. Yüzyıl değiştiremiyor isek, bizde kitaplarla seyahat ederiz o yüzyıllara. ;) Maupassant gibi betimlemeleri bol bir öykü yazarı ile Fransa'nın tarihinde bir yolculuk yapıp geldim. 

Kitaba gelince; Adı Mutluluk, satırları hüzün, serzeniş, ölüm, doğa...Yoğun duygu karmaşasına sahip, meraklandıran öyküler. Gülerken düşündüren cinsinden ayrıca. Öykünün bir köşesinde duran, silik, belli belirsiz bir karakter bir bakmışsınız öykünün ana karakteri olmuş. Klasikler arasında da var olan bu kitap öykü severler tarafından es geçilmemeli bence. Tavsiyemdir.

Altı çizilen;

"Pek çok insan bu dünyada ölüden farksız yaşar; kendilerini meçhule adamış bu canlı cenazeler, bastıkları toprakta, soludukları havada, kursaklarına gönderdikleri bir lokma ekmekte hayatın tadı yerine zehrini bulurlar." (Syf.53)

İyi okumalar :))

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder