16.01.2015

Ray Bradbury / Fahrenheit 451

Çeviri mağduru bir kitap daha !! En son Pegasus Yayınları'nı eleştiriyordum, fakat bu kitaptan sonra İthaki Yayınları'da bu katagoriye girdi sanırım. İlk defa 1951 yılında basılan kitap; ülkemizde 1971'de Okat Yayınları tarafından, 1984'de Baskan Yayınları, en son olarak 1999'da İthaki Yayınları tarafından yayımlanmış. Çeviri olması gereken gibi değil ise; kitabın çok okunur olması, klasikler arasına girmesi gibi unsurların pek anlamı kalmıyor. Konuda ki bütünlüğü yakalamak bir hayli zorlaşıyor. Çok kopuk bir anlatım vardı. Bu konuda uzman olmasam da, bir hayli yazım yanlışları ve harf hataları mevcut idi. Normalde ekrana aktarılmış eserleri pek sevmememe rağmen belki daha anlaşılabilir diye düşününerek, eserin filmini de izledim. Ve sanırım bir takım şeyler filmi izledikten sonra daha iyi pekişti. Belki de görselliğin daha kolay anlaşılır olmasının aldatmacasıdır !! 

Konu itibariyle ise kesinlikle okunması (izlenmesi) gereken bir eser. 1951 yılında ele alınan eserde, tıpkı günümüzde ki gibi (!!!) insanları tv yolu ile birtakım boş saatlere iterek, okumamalarını ve dolayısı ile görmemelerini sağlamak baz alınmış.

Kitaba gelince; Montag, yangını söndüren değil; bilakis başlatan bir itfaiyecidir. Diğer itfaiyeciler gibi onunda görevi kitapları yakmaktır. Fakat birgün komşusu Clarisse ile karşılaşır. Herşey komşusunun O'na yönelttiği; "Yaktığın kitapları hiç okudunmu ?" sorusu ile başlar.

Altı çizilenler;

"Ne kadar nadir diğer insanların yüzleri sizi sizden alıp, kendi duygularınızı, en derin titrek düşüncelerinizi size yansıtırdı?" (Syf.33)

"Kitaplar bir tür depo gibidir ve biz onlarda unutacağımızdan korktuğumuz şeyleri saklarız. İçlerinde büyülü bir şey yoktur. Büyü, sadece o kitapların anlattıklarındadır, evrenin parçalarını birleştirip bize nasıl elbise gibi sunduklarındadır." (Syf.126)

"İyi yazarlar yaşama sık sık dokunurlar." (Syf.127)

"TV oturma odasına bir tohum ektikten sonra onun sizi kavrayan pençesinden kendisini kurtaran olmuş mu? Sizi istediği biçimde yetiştirir !" (Syf.129)

"Kitaplar bize ne tür eşekler ve aptallar olduğumuzu hatırlatmak içindir." (Syf.131)

"Ayrı bireyler halindeyken elimizdeki tek şey öfkeydi." (Syf.218)

İyi Okumalar :))


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder