21.08.2014

Martin Suter / Ayın Karanlık Yüzü

D&R indiriminden aldığım kitaplardan biri daha okunanlar rafında yerini aldı. Bir hayli kitap stoğum olmasına rağmen, kitap sitelerinin indirim kampanyalarına bakmadan edemiyorum. Yazarı ilk defa okuyorum. İlk etapta kitabın kapağı ve ismi ilgimi çekti. Arka kapaktaki yazıları okuduktan sonra almaya karar verdim. Pişman olmamakla birlikte çok sevdiğimi söyleyemeyeceğim. Arka kapak yorumları sanırım biraz abartılmış. Çok sürükleyici olmadığını düşünüyorum. Bazı şeyler çok tekrar etmiş ve konuyla alakalı kopukluklar mevcut. Ve her zaman karşılaştığım çeviri hataları, çok fazla devrik cümle ve birbirinden bağımsız gibi duran satırlar. Bir kitapta çeviri gerçekten önemli. Belki iyi bir çeviri ile okumuş olsaydım daha farklı bir haz verebilirdi. Yinede zamanınız bol ise okunacaklarınızın arasına sıkıştırıp okuyabilirsiniz.

Kitaba gelince; Urs Blank şirketler arası birleşmeleri sağlayan, camiasında çok ünlü bir avukattır. Birgün tesadüfen uğradığı bit pazarında Lucille ile karşılaşır. Aralarındaki ilişki farklı boyuta taşınır. Zamanın çoğunu birlikte geçiren Lucille ve avukat, birgün uyuşturu etkisi bir hayli fazla olan mantar partisine katılırlar. Bu deneyimden sonra kişiliğinde değişiklikler sezen avukat bunu tamir edebilmek için farklı bir ortamda mücadeleye başlar.

Altı çizilenler;

"Hepiniz eleştiren, yargılayan iç muhakemenizi devredışı bırakın ve zamanı gelmeden önce analize kalkışmadan; süreci yaşamaya çalışın." (Syf.55)

İyi Okumalar :))

13.08.2014

Elçin Demiröz / 9

Sosyal medyada okuyucuları ile sürekli iletişim halinde olan sevgili Yitik Ülke Yayınları'ndan gelen hediye kitaplardan birini daha bitirdim. İki gün içinde biten kitap sürükleyici olmakla birlikte; farklı bir tarzı var. İlk etapta bir türlü bağdaştıramadığım olay örgüsünün ilerleyen satırlarda sizi içine çekmesi, bir an önce sona varmanızı hızlandırıyor. Kitaba biraz önyargıyla başlamamla birlikte, bitirdiğimde çok farklı bir keyif bıraktı bende. Öyle güzel cümleler var ki; durup durup yaşamınızın hızını kontrol ediyorsunuz. Öyle ki; yeni yazarlara önyargılı olmayıp kesinlikle okunmalı ve bir fırsat verilmeli. Yazarın ilk eseri olan kitabı kesinlikle tavsiye ediyorum. Güzel mesajlar alacaksınız.

Kitaba gelince; Efsun bir süredir birlikle olduğu Noyan'dan ayrılmaya karar verir. Bu ayrılıkla birlikte, içinde dostlarınında bulunduğu garip bir olay örgüsüne giriş yapar. Çıkışı ise kendinde.

Altı çizilenler;

"Bir şeyi değiştirmeye karar verdiysen, zaten bir şeyler çoktan değişmiş demektir." (Giriş)

"…her insanın mutlaka biriyle mutlu olacağına inandırılmıştık. Hayatın paylaşılabileceğine ve paylaşılan şeyin gittikçe büyüyeceğine. Üstelik büyüdükçe de buna bağlı olarak artan çocuk oranının bir gereklilik, mutluluk oranının ise bir emeklilik haline dönüşeceğine…" (Syf.14)

"Hiçbir yolculuk geçilen yollardan dönmezdi. Ya başka bir mevsimde farklı yollardan dönerdik, ya da öylesine bir yola sapar orada ilerlerdik. 
 İşte bu yüzden bir giderken dönenleri görmezdik.
 Eğer görseydik zaten, belki de o yola hiç girmezdik." (Syf.61)

İyi Okumalar :))

12.08.2014

Yekta Kopan / Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri

Yine sımsıcak, içinize işleyen, kendinizden birşeyler bulabileceğiniz bir Yekta Kopan kitabı daha. Öyküleri daha bir sevmeme neden olan kitaplar, okuma listelerimde nefes almama yarayan durak gibiler. Sade, akıcı, anlatmak istediğini hemen anladığınız cümleler. Kimi zaman içinizi sızlatan, kendinize sorular sorduran öyküler. Altını çizdiğim o kadar çok satır var ki; merak edip alıp okuyasınız diye hepsini yazmıyorum buraya. Kitaplığınızda bulunsun. Sanırım elimde okumadığım dört kitabı kaldı yazarın. Onlarıda en yakın zamanda okuma listelerime serpiştireceğim. Pişman olmayacağınız kitaplardan biri. Öykü severlere duyurulur.

Kitaba gelince; Kitapta on adet öykü sizi bekliyor. Babalar, oğullar, arkadaşlıklar, aşklar, dostluklar, kırgınlıklar…

Altı çizilenler;

"Doğru zamanda, doğru sözleri kullanmayı bilirseniz, aşamayacağınız engel yoktur." (Syf.73)

"Hangi kömür, günün birinde elmas olacağını önceden bilir? Köpeklerin bu kadar çok olduğu bir yerde, bir sopa ne kadar uzağa fırlatılırsa fırlatılsın yine de kendini, atan kişinin yanında bulacaktır." (Syf.116)

İyi Okumalar :))

11.08.2014

Deniz Kavukçuoğlu / Canım Acıyor Baba

D&R indiriminden aldığım kitaplardan biri daha nihayet okunan kitaplarımın arasına teşrif etti. Deniz Kavukçuoğlu yeni tanıştığım bir yazar. Diğer kitapları hakkında konu sahibi olmasam da, sanırım ben en iyi öykü kitabıyla başladım okumaya. Birbirinden güzel öyküler birçok değişik karakterde insanla tanıştırıyor sizi. Öyle ki; kimi zaman bir yakınınız kimi zaman siz olan karakterler. Yeni yılda tüm kitaplarını edinip okumak istediğim yazarlar arasına girdi Deniz Kavukçuoğlu. Ben diğer kitaplarında da hayal kırıklığına uğramayacağımı düşünerek kesinlikle okumalısınız diyorum. Ve sanırım artık yeni yeni yazarlara yelken açmak gerektiğini benimsedim. Öykü yazarlarının hepsi tadılmalı.

Kitaba gelince; Birbirinden güzel 13 öykü. Aşk, terkediş, ilişkiler, cinsellik, ilk deneyimler, nefretler, utançlar…

Altı çizilenler;

"…yıllar içinde birşeyler öyle birikiyor ki, bir noktadan sonra ağırlaşıyor, taşınmaz oluyor. Daha da kötüsü bu birikim insanın geleceğine uzanan yolları tıkıyor." (Syf.85)

İyi Okumalar :))

6.08.2014

Nihal Yeğinobalı / Belki Defne

İki haftalık iznimde elime yapışan, oradan oraya sürüklenen kitabım nihayet son buldu. Zaman zaman böyle şeyler olabiliyor ! Sanırım şu ara sıcaktan hiçbirşey yapmama isteği söz konusu, buna istinaden okuma hızımda bir hayli yavaşladı. 

Yazarın okuduğum ilk kitabı. Can Yayınları'nın 5tl'lik indirim kampanyasından almıştım. Bazı kitaplar vardır ya; yanlış zamanda okunur, sanırım buda öyle oldu. Ruh halim; yazın, dinlenmenin, tatilin eğlenceli ruhuna aldandı sanırım, öyle ki çoğu zaman çok sıkıldım kitaptan ! Havada asılı kalan çok şey vardı ? Sonlanmayan, cevaplanmayan. Saçma bulduğum bir arkadaşlık ilişkisi. Aşk varmıydı onu bile kestiremedim. O kadar silikti ki ! Bilemiyorum belki yanlış zaman kitabıydı. Ama ayıldım, bayıldım diyemeyeceğim.

Kitaba gelince ; Kocasından boşanmaya karar veren Defne, Fenerbahçe'de ki babasından kalma eve taşınır. Daha ilk günlerde tanıştığı Beril ve çevresiyle değişik bir ortama adım atar. Sonrası; aşklar, iç sesler, hesaplaşmalar ve belkiler...

Altı çizilenler;

"Geçmiş zaman özlemleri, hele bir de gelmemiş, gelmeyecek bir zamanla ilgili sızılara dönüştü mü, tümünü döner kapıların dışında bırakmak gerekir." (Syf.35)

İyi Okumalar :))