25.03.2014

Stephenie Meyer / Alacakaranlık - Yeniay - Tutulma - Şafak Vakti

Uzun bir aradan sonra nihayet yine blogumdayım. Yine okuma hızımın yavaşladığı bir dönem benim için. Şu son bir kaç gündür bunu biraz aştığıma inanıyorum. Her tür kitabı büyük bir zevkle okumama rağmen bu ara fantastik romanlara ayrı bir ilgim var. Konunun akışkanlığından, kahramanlara olan ilgiden, ya da en doğrusu şu yaşanılan karmakarışık günlerden beni uzaklaştırdığı için olabilir !! Kitapların her biri tek tek sinemaya uyarlandı. Ve ben ilk defa nedendir bilmem filmleri kitaplardan daha iyi buldum !! Kitaplar biraz daha basit geldi bana. Yada sinemanın gerçekçi görsel efektlerinden dolayı da böyle düşünüyor olabilirim. Aslında benim hatam ilk önce filmleri izleyip sonra kitapları okumak oldu. Bundan sonraki uyarlamaların kesinlikle önce kitapları okunacak. Şuan için sırada Yüzüklerin Efendisi ve Harry Potter serisi var. Fantastik romanları ve filmleri, biraz da çocuk yanımızı ayakta tuttuğu için seviyorum galiba. Ve kesinlikle herkese tavsiye ediyorum. Unutmayalım ki her kitap bizim için ayrı bir heyecan ve tecrübe.

Kitaba gelince; Bella, annesinin yeni hayatından biraz uzaklaşmak için bir süre Forks'ta babasının yanında yaşamaya karar verir. Yeni bir ortam, yeni okul, çokta yakınlık kuramadığı babası ile yeni bir yaşam. En çok çekindiği okulun ilk günü ise herkesten farklı olan Edward'ı görür ve o zamana kadar hissetmediği şeyler hisseder. Ve hikaye asıl şimdi başlar…

İyi Okumalar :))

10.03.2014

Yekta Kopan / Bir De Baktım Yoksun

Aile Çay Bahçesi'nden sonra okuduğum ikinci Yekta Kopan kitabında da hüzün dolu satırlara bir kez daha mest oldum. Yazarın tüm kitapları kitaplığımda mevcut olduğundan kendimi şanslı hissettim. Mutlaka birçok yazarımızın öykü kitapları mevcut fakat Yekta Kopan'ın benim için apayrı bir yeri var. En kısa zamanda diğer kitaplarını da okuma sırama ekleyeceğim. Diğer öykü kitaplarını okumadığım için çok iddialı konuşamam, fakat bu kitap kesinlikle tavsiye kitaplarım arasındadır. Mutlaka okunmalı. 

Kitaba gelince; Kitapta birbirinden güzel 6 öykü bulunmakta. Hayaletler, zamansız gelen, kavuşulamayan sevgililer, erken terkedişler, hep küçük kaldığına inanılan ama gözler önünde büyüyen çocuklar, renkler, ülkeler, şehirler, resimler, fotoğraflar…

Altı çizilenler;

"…kimi zaman hesap yapmamalı insan, okun yaydan nasıl çıktığının farkına bile varmamalı." (Syf.19)

"İstanbul eski İstanbul değil ki ! Ne parkı park, ne meyhanesi meyhane. Pespayelik. Yolda mı yürüyorsun, araba tarlasında mı belli değil. Sağından solundan geçene insan desem hayvanlara ayıp olur." (Syf.22)

"Cahil ile lak lak edeceğine, alim ile taş taşı." (Syf.26)

"Ama başka görevlerimiz arasında bizim gerçek görevimiz, evreni, doğmuş olmayı, gözlerle bakmayı ve soluk almayı kabullendiğimiz gibi düşü de kabul etmemiz." (Syf.65 - Borges/Kum Kitabı'ndan alıntı)

"İnsan kendi hayatını bile ancak iyi bir hikayede okuyunca anlayacaktır." (Syf.97)

İyi Okumalar :))