16.12.2014

Yekta Kopan / İçimde Kim Var

Yazarın son kitabı "İki Şiir Arasında"da bugün kargoyla adresime ulaştığına göre; kitaplığımda okunacak 4 adet Yekta Kopan kitabı daha var demektir. Yeni kitapları çıkana kadar biraz yavaş okuyayım ki okuma listemi güzelleştiren Yekta Kopan satırlarından mahrum kalmayayım. Bana öyküyü sevdiren bir yazardır kendisi. Onun öykülerinin tadı kesinlikle bir başka, zaman zaman tekrar okuduğum öyküler çoğunlukta. Her kitabında başka duygulara kapılıyor, bambaşka insanlar tanıyor, farklı deneyimler kazanıyorum. Öykü sever herkese tavsiyemdir. Başucu kitapları gibi açıp açıp okuyacağınız o kadar güzel yazıları var ki; kesinlikle kitaplığınızda bulundurun. Kitap bittikten sonra ilk yaptığım şey Müzeyyen Senar'dan "İçimde Kim Vardır" eserini dinlemek oldu. Şarkıyı dinledikten sonra daha çok bütünleşiyor sanki herşey.

Kitaba gelince; Cezmi Konur, nam-ı diyar Orson Cezmi; çevresinde O'nu hayranlıkla seven birçok insan. Metin Konur, yıllar sonra babasının ölmediğini öğrenen bir matematik öğretmeni. Yalanlar, geçen yıllar, arayışlar, içten içe hesaplaşmalar.

Altı çizilenler;

"Doğrusunu bulmadan, yanlışını silme." (Syf.18)

"Hani derler ya, öğrenmenin yaşı yoktur diye, doğrudur. Ağaç yaş iken eğilir, lafına inanmam. Odun muyum ben be insanım, istediğim yaşta istediğim kadar eğilirim de bükülürüm de, yeter ki öğreneyim." (Syf.28)

"İnsanın var olmayan şeyler hakkında, var olanlardan daha çok şey bilmesi ne gizemli değil mi?" (Syf.39)

"Gerçek, hiçbir zaman, sunduğu resimlerin arasına albenili farklılıklar yerleştiremiyor. Birbirinin kopyası resimler, birbirinin kopyası hayatlar…" (Syf.42)

"Zaman, ardında bir uçurum olduğu bilinen tepeye doğru yürüyor, dur, diyenlere aldırmadan." (Syf.45)

İyi Okumalar :))Hiç yorum yok:

Yorum Gönder