27.11.2014

Can Dündar / Abim Deniz

"Darağacında Üç Fidan" ve "Gülünün Solduğu Akşam"dan sonra; yine hüzün, ama bir o kadar da cesaret kokan bir kitapta yine sevgili Deniz Gezmiş ile birlikteydim. Bazı satırlar birebir aynı olsa da; yüzlerce kez daha sindirerek okuyabilirim. Üç fidanın canı, haklı savunmalarına rağmen, yıllar önce idam edilen üç cana karşılık alındı. O kararı verenler vicdanlarıyla boğuşurken neler düşündüler / düşünüyorlar merak ediyorum. Üç gencecik insanı kimsenin canına dahi zarar vermemişken, sadece görüşlerinden dolayı ölüme mahkum etmek. Ve en korkuncuda milenyum dediğimiz yılları yaşamaya başladığımız halde, hala görüş ayrılıklarından dolayı ölen insanların olması. Ne kadar olumsuzluklar yaşansa da ben umudumu yitirmek istemiyorum; "Güzel günler göreceğiz çocuklar" !! (Nazım Hikmet Ran)

Kitaba gelince; Sevgili Can Dündar ve Deniz Gezmiş'in kardeşi Hamdi Gezmiş tarafından derlenen kitap gerçekten iyi bir çalışma olmuş. Birçok fotoğraf, mektup, kararname ve dilekçeleri açık açık paylaşan, üç fidanın solmasına kadar ki süreyi bizlere apaçık sunan bir kaynak olmuş adeta. Kesinliklikle okunmalı ve gelecek nesiller için kitaplığınızın bir köşesinde bulunmalı.

(Not: Bu sefer bir ilk olarak altını çizdiğim birkaç fotoğrafı paylaşacağım. Altını çizdiğim cümleler dışında o kadar çok şey vardı ki paylaşmadan edemeyeceğim!!)

Altı çizilenler;

"İyi lider, cesaretle öne atılmasını bildiği gibi, gereğinde durmasını da bilendir." (Syf.136)

"…sanatçılık politikacılıktan çok üstün bir meziyet. Yüzyıllar boyu yaşayacak bir şey. Eski yunan ustalarından nasıl vazgeçemiyorsak onun gibi bir şey. Ünlü bir devrimci diyor ki; "herşey değişecek fakat Beethoven'ın 9. senfonisi çalınmaya devam edecek." (Syf.287)

"İnsanlar doğar büyür yaşar ölürler, önemli olan çok yaşamak değil, yaşadığın süre içinde fazla şeyler yapabilmektedir." (Syf.436)

İyi Okumalar :))


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder