1.07.2014

Kürşat Başar / Yaz

Yine Kürşat Başar, yine muhteşem bir kitap, yine boğazımda düğümler ve keşke hiç bitmese demeler. Başucumda Müzik'i okuduktan sonra hissettiğim tadın aynısı. O'nu okuduktan sonra bir erkeğin aşkı nasıl bu kadar güzel anlattığını vurgulamış ve mest olmuştum. Ama oluyormuş, bir erkek aşkı kesinlikle çok güzel anlatabiliyormuş. Yaz'ın sayfalarında buna şahit olacaksınız. Sanırım yazarın tüm kitaplarını kitaplığımda görmek istiyorum; o yüzdendir ki hemen alınacaklar listesine ekledim. Kesinlikle okuyun derim. Kitaplığınızın bir köşesinde bulunsun, bulunsun ki; hemen her sayfada altını çizeceğiniz cümleleri ara ara alıp okuyabilesiniz. O kadar çok satır çizdim ki hepsini buraya ekleyemeyecek olmam bile alıp okumanız için iyi bir neden. :))

Kitaba gelince; Rumların işgal ettiği bir Kıbrıs. Annesini kendisi doğarken kaybeden Murat. Birgün eve dönmeyen baba ve zorunluluktan babaanne ile İstanbul'a göç. Yaz, ilk aşk, ilk heyecan. 

Altı çizilenler;

"Kimbilir, belki de gerçekten gizemli olan birşey var, hepimiz için ayrı yazılmış, şifreli bir yazı gibi, ne yaparsak yapalım bizi yine o kurguya çeken, kendi verdiğimiz kararlarla hayatımızı kurduğumuzu sanırken aslında önceden tasarlanmış bir sahnenin oyuncusu yapan…" (Syf.23)

"…kim bu devirde, televizyondaki bir diziyi, çalıp duran telefonda bir arkadaşın anlattıklarını, tanıyıp tanımadığı insanlara olur olmaz notlar yazmayı, bilgisayar başında geçirilen saatleri, akşama gidilecek eğlenceyi bırakıp da yüzlerce sayfalık bir romanı, satırlarını, bölümlerini atlamadan okur ?" (Syf.53)

"…sonunda pek fazla birşey değişmemişti. Birileri daha büyük evlerde otururken ötekiler daha küçük evlerde oturuyor, herkes daha büyük bir evde oturmak için çabalıyor ama sonunda herkes ancak kendi sığacağı kadar küçük bir toprak parçasına gömülüp unutuluyor." (Syf.75)

"Çünkü insan kitaplarla, hayallerle, kendi odasında, dünyada başına gelecek herşeyden uzak ve huzurludur." (Syf.77)

"Ne garip? Çocukken sorduğun soruların pek çoğuna büyüyünce de cevap bulamıyorsun." (Syf.244)

İyi Okumalar :))

2 yorum:

  1. Çok güzel notlar çıkarmıssın. ilgimi çekti okunası kitap

    YanıtlaSil
  2. bu kitabı almak için http://www.kitaptaze.com/kitaptaze%20-%20yaz

    YanıtlaSil