11.05.2014

Yekta Kopan / Yedi Derste Vicdan Muhasebesi

Yine çok keyifli bir Yekta Kopan kitabıyla farklı dünyalara yelken açtım. Bana öykü okumayı sevdiren yegane yazarlarımdan birisi kendisi. Kitapta bulunan öyküler öyle bir yer ediyor ki; durup sizde kendi vicdan muhasebenizi yapıyorsunuz. İç sesler, iç seslerin farklı dışa vurumları, kendinizi dinlemek, kendinizle konuşmak, vicdanınızı dinlemek. Çelişkiler aslında bizi biz yapan. İç sesimizi gerçekten dışa vurabiliyorsak ne mutlu bize. Kendimizle başbaşa farklı şeyler düşünüp bunu dışa yansıtırken birçok elekten geçirmek. İnsan ilişkileri, bağlar, kopanlar, bağlananlar, kucak açanlar ve her seferinde vicdanını dinleyenler. Kitap kesinlikle okunmalı. Sizde bir nebze de olsa vicdanınızla başbaşa kalmalısınız. Sevgili yazarın tüm kitapları kitaplığımda beni bekliyorlar. Okuma sırama bu birbirinden güzel öykü kitaplarını serpiştirmeyi kesinlikle çok seviyorum.

Kitaba gelince; Yedi öyküden oluşan kitapta, kahramanların kendilerini dinleyip, vicdanlarıyla başbaşa kalıp, kaf karşısındakini kaf kendini eleştirerek bir çözüme ulaşma çabalarını okuyoruz.

Altı çizilenler;

"…Günde bir kitap bitirmezse kendisini yaşamın gerisinde kalmış hisseden babaların gazetenin spor sayfasına mahkum olmuş oğulları." (Syf.11)

"…Millet çöplükten ekmek topluyor, bunlar daha ne kadar bal yalarız derdinde." (Syf.129)

İyi Okumalar :))

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder