2.04.2014

Ayfer Tunç / Suzan Defter

Uzun zamandır alınacaklar listemde olan kitap nihayet alındı, okundu ve tadı damakta bıraktı. Epey bir süredir beni bu kadar etkileyen bir roman okumamıştım. Aslında eser, yazarın "Taş Kağıt Makas" isimli kitabının içinde yer alan öykülerden biri imiş. Fakat yazarın aklında olan "Suzan Defter"i ayrı bir kitap haline getirmek imiş. İyi ki de gerçekleştirmiş bu düşüncesini. Kitap kesinlikle apayrı bir şekilde, sadece kendi başına yer almalı kitaplıklarımızda. Okumayanlar var ise şiddetle tavsiye. Kitap içerik bakımından diğer kitaplardan biraz farklı. Üç şekilde okuyabilirsiniz. Tarihleri takip ederek aynı tarihleri aynı anda okuyabilir, ya da sadece sol sayfaları okuyup, daha sonra sağ sayfaları okuyabilirsiniz. İlk etapta biraz karışık gibi görünse de okumaya başlayınca tutturduğunuz düzene alışıyorsunuz.

Kitaba gelince; Aynı günlerde yazılmış iki ayrı günlük. Hayatın onları bir yerde kesiştirmesi. Ekmel Bey; sahip olduğu hayatın bir ötesine geçememiş, aşkın gölgesinde sıkışmış kalmış bir adam. Derya, hayatı boyunca abisi ile Suzan'ın aşkına tanık olmuş ve bu aşktan kendisi de yanmış. Öyle bir aşk ki okurken sizi bile kavuran bir aşk.

Altı çizilenler; 

"Ayrılmak bir solucanın ikiye bölünmesi gibidir, her iki parça ayrı ayrı yaşamaya devam eder, bir zamanlar tek parça değilmiş gibi, tanımaz birbirini parçalar." (Syf. 26)

"Ayrılmak, gidenin, kalanın kucağında bir kucak kor bırakmasıdır, yanar durursunuz kül olana kadar." (Syf.72)

İyi Okumalar :))

1 yorum:

  1. Yazım tarzının böylesi farklı olduğunu bilmiyordum , Ayfer Tunç'un okumadığım birkaç kitabından biri Suzan Defter. Merak ettim açıkçası

    YanıtlaSil