10.03.2014

Yekta Kopan / Bir De Baktım Yoksun

Aile Çay Bahçesi'nden sonra okuduğum ikinci Yekta Kopan kitabında da hüzün dolu satırlara bir kez daha mest oldum. Yazarın tüm kitapları kitaplığımda mevcut olduğundan kendimi şanslı hissettim. Mutlaka birçok yazarımızın öykü kitapları mevcut fakat Yekta Kopan'ın benim için apayrı bir yeri var. En kısa zamanda diğer kitaplarını da okuma sırama ekleyeceğim. Diğer öykü kitaplarını okumadığım için çok iddialı konuşamam, fakat bu kitap kesinlikle tavsiye kitaplarım arasındadır. Mutlaka okunmalı. 

Kitaba gelince; Kitapta birbirinden güzel 6 öykü bulunmakta. Hayaletler, zamansız gelen, kavuşulamayan sevgililer, erken terkedişler, hep küçük kaldığına inanılan ama gözler önünde büyüyen çocuklar, renkler, ülkeler, şehirler, resimler, fotoğraflar…

Altı çizilenler;

"…kimi zaman hesap yapmamalı insan, okun yaydan nasıl çıktığının farkına bile varmamalı." (Syf.19)

"İstanbul eski İstanbul değil ki ! Ne parkı park, ne meyhanesi meyhane. Pespayelik. Yolda mı yürüyorsun, araba tarlasında mı belli değil. Sağından solundan geçene insan desem hayvanlara ayıp olur." (Syf.22)

"Cahil ile lak lak edeceğine, alim ile taş taşı." (Syf.26)

"Ama başka görevlerimiz arasında bizim gerçek görevimiz, evreni, doğmuş olmayı, gözlerle bakmayı ve soluk almayı kabullendiğimiz gibi düşü de kabul etmemiz." (Syf.65 - Borges/Kum Kitabı'ndan alıntı)

"İnsan kendi hayatını bile ancak iyi bir hikayede okuyunca anlayacaktır." (Syf.97)

İyi Okumalar :))


1 yorum:

 1. Merhaba
  Şiir edebiyatın en mazlum dalıdır.
  Şiir sevdiğinizi, iyi şiirin akılda kalan ve sizde iz bırakan şiir olduğu gerçeğinden yola çıkarak.
  On yedi yılı kapsayan, tamamı iyi edebiyat dergilerinde yayınlanmış (Varlık, Adam Sanat, Milliyet Sanat, Kybele, İnsancıl, İblis vs) Evvel Sevda İçinde kitabını okuma listenize almanızı rica ediyorum
  Okuma kopyanızı yollaya bileceğim bir adres bilgisi yollar mısınız


  Kitabımızı aşağıdaki linklerden takip edebilirsiniz

  https://twitter.com/search?q=evvel%20sevda%20i%C3%A7inde&src=typd;

  https://www.facebook.com/pages/Evvel-Sevda-%C4%B0%C3%A7inde/447378602005710?ref=hl;
  oksuz.ibrahim@gmail.com
  kolaylıklar

  YanıtlaSil