13.01.2014

Nevzat Tarhan / Mesnevi Terapi

Yazarın kitaplığımda daha önce aldığım birkaç kitabı daha bulunmasına rağmen önceliğim "Mesnevi Terapi" oldu. Mevlana'ya karşı duyduğum hayranlık buna kesinlikle nedendir. Bugüne kadar Mevlana ile ilgili birçok kitap okudum. Fakat sevgili Nevzat Tarhan'ın örnekleme şeklindeki anlatım tarzı, Mevlana'yı daha iyi kavramanıza yardımcı oluyor. Aslen Psikiyatri uzmanı olan yazar, kitabında Mevlana'yı gündelik hayatımıza nasıl dahil edeceğimizi, farkındalığımızı nasıl arttıracağımızı ve içimizdeki hakikatı nasıl göreceğimizi akıcı bir dil ile bize sunuyor. Öğreticiliği bakımından birçok Mevlana içerikli kitaptan kesinlikle farkı var. İçinde ki hikayeler kendi yaşamınıza kesinlikle ışık olacak nitelikte. Hikayeler hakkında geniş bir düşünme alanına girerseniz, kendi hayatınızdan kesitler olduğunu görebilirsiniz. Her hikayenin daha iyi kavranabilmesi için Mesnevi'den bir söz ile bitmesi ise kesinlikle hoş.

Altı çizilenler;

"Tarım toplumundaki sosyalliğin üzerine teknolojinin getirdiği hız ve metot sebebiyle insanlık, güçlü olanın zayıf olanı ezdiği bir yapı oluşturuyor." (Syf.19)

"Hz.Peygamber (sav) 'İyi niyet ve güzel gayret varsa onun tamamlayıcısı Allah'tır' diyor." (Syf.20)

"Başkalarının düşüncelerini tekrar etmek başarı değildir. Başarı, yeni düşünce üretmeye dayalıdır. İnsan ancak böyle kendini geliştirebilir, kendini aşabilir." (Syf.26)

"İyi insan olmanın annesi tevazu, babası cesarettir." (Syf.35)

"İnsan özgürlüğünü kontrol edebileceği şeylere bağlamalıdır. Kontrol edemeyeceği şeylere değil." (Syf.58)

"Bir insan kendi ordusunu tanıyor ama düşmanı tanımıyorsa; bu kişinin savaşı kaybetme ihtimali yüksektir." (Syf.65)

"En büyük zafer; bireyin kendine karşı kazandığı zaferdir. Kendini çeldirici, ayartıcı dürtülere karşı muzaffer olabilmek birey için en büyük zaferdir." (Syf.79)

"Ey oğul! Hırslı olanlar mahrum kalırlar. Hırslı insanlar gibi hızlı hızlı koşma; yavaş yürü!" / Mesnevi (Syf.81)

"Neye baktığın değil nereden baktığın önemli." (Syf.93)

"Çamur kötüdür, demek yerine bol bol su bulmaya çalışmak gerek." (Syf.103)

"Kesitsel düşünen kişi sadece o anki mutluluğunu önemser ama bütünsel düşünen bir kimse hayat boyu kendisi için faydalı olanı görür." (Syf.106)

İyi Okumalar :))Hiç yorum yok:

Yorum Gönder