15.11.2013

Sabahattin Ali / Kuyucaklı Yusuf

Kürk Mantolu Madonna'dan sonra okuduğum ikinci Sabahattin Ali kitabıydı. Kuyucaklı Yusuf beni çok farklı zamanlara götürse de, uzun yılların geçmesine rağmen, yaşanmışlıkların, kederlerin, ezilmelerin nedenleri ve sebepleri hala bizlerle var olan olgular olduğunu gördüm. Yaşamın her döneminde güçlü olan; güçsüzü, yetimi, fakiri, ihtiyacı olanı hor görmüş ve kullanmış. Günümüzde hala devam eden bu davranış şeklini sevgili yazar kitabında öyle güzel bir dil ve üslupla anlatmış ki, yıllar farklı olsa da eşleştirme yapabiliyorsunuz. Yalnız kalmış bir çocuğun sığıntılığı, bu sığıntılıktan dolayı yüzeye çıkamamış karakterini, iç sesini öyle güzel işlemiş ki yazar mest oluyorsunuz. Bu kitabı okuduktan sonra karar verdim ve ilk alınacaklar listeme tüm Sabahattin Ali eserlerini ekledim. Ve bizlere böyle edebi değerleri yüksek olan eserler sunan birçok değerli yazarımız olduğu için kesinlikle çok şanslıyız. Kitabın son sayfalarında bulunan kitapla ilgili yapılan analizi mutlaka okumanızı öneririm.

Kitaba gelince; Yusuf. Kuyucaklı Yusuf. 1930'lu yıllarda kötü bir olay sonucu anne ve babasını kaybetmiş bir yetimdir. Olay incelemeye gelen Kaymakam Salahattin Bey tarafından alınır ve büyütülür. Kaymakamın geçimsiz karısının söylentilerine rağmen uzun yıllar bu aile ile yaşayan Yusuf, evin kızı olan Muazzez'e kendine bile itiraf edemediği bir sevgi ile bağlanır. Zenginin fakiri hor gördüğü kötü zamanlarda, hayatı ile ilgili sürekli çelişkide olan Yusuf bu cengamenin içinden çıkmak için çırpınır.

Altı çizilenler;

"Bir felakete sükun ve itidalle tahammül edenlerin manzarası, o felaket için ağlayıp çırpınanların manzarasından çok daha korkunç ve ezicidir." (Syf.11)

"Hayat, birbirinden ayırdıklarını, kısa bir müddet için tekrar yaklaştırır gibi olsa bile, uzun zaman yan yana bırakmıyordu. Geçen günleri bir daha geri getirmek mümkün değildi ve sadece hatiralar, iki insanı birbirine bağlayacak kadar kuvvetli değildi." (Syf.177)

"İstihfaf ettiği, kendisinden zayıf bulduğu mahlukların mahkumu olmak çok harap edici bir şeydir." (Syf.200)

İyi Okumalar :))


2 yorum:

  1. bazı kitaplar hiç eskimiyor değil mi kaç yılında yazılırsa yazılsın...

    YanıtlaSil
  2. Benim de Kürk Mantolu Madonna'dan sonra okuduğum ikinci Sabahattin Ali kitabı bu kitap oldu. Çok beğendim. sevgiyle kalınız.

    YanıtlaSil