12.11.2013

Daphne Du Maurier / Rebecca

Twitter'da takip ettiğim ve sevdiğim sevgili Şebnem Bozoklu'nun bir tavsiyesi üzerine aldım kitabı. Uzun zamandır kitaplığımda okunmayı bekleyen kitaba nihayet sıra geldi ve okundu. Kitap klasikler arasında yerini almış bir eserdir. Okurken, satırlardaki betimlemelerde Jane Austen tadını alıyorsunuz. Tabii ki hemen küçük bir araştırma yaptım. Kitabın hikayesi 1940 yılında Alfred Hitchcock tarafından siyah beyaz olarak sinemaya aktarılmış. Filmi internet aracılığıyla hemen edindim. En kısa zamanda izlenecek. Her ne kadar klasikleşmiş eserlerin sinema/dizi gibi ortamlara aktarılmasını tasvip etmesemde, okuduklarımı ekranda görmek de ayrı bir zevk vermiyor değil. İlginç olan ise kitabı anlatan kahramanın ismini bilmiyor olmanız...

Kitaba gelince; Bayan Winter, Maxim Winter ile evlenmeden önce zengin bir kadın olan Bayan Van Hopper'ın yanında yardımcı olarak çalışmakta. Birlikte çıktıkları bir gezide tanıştığı Maxim'e aşık olur. Bayan Van Hopper'ın aniden çıkan başka bir seyahati için otelden ayrılacakları gün Maxim'den evlilik teklifi alan Bayan Winter, hem sevdiği erkek ile evleneceğine hem de Maxim'in sahibi olduğu Manderley Malikanesi'nde yaşayacağına sevinerek teklifi kabul eder. Fakat Bayan Winter'ın evin hizmetkarlarından biri olan Bayan Danvers'dan göreceği ters tutum ve öğreneceği bazı sırlarla baş etmesi pek kolay olmayacaktır !!!

Altı çizilenler;

"Mutluluk, ödüllendirilmesi gereken bir servet değil, bir düşünce biçimi, ruh hali." (Syf.10)

"Acaba bu dünyada kendi çekingenliklerini kıramayan, körlükleri ve budalalıklarıyla gerçeği kendilerinden gizleyen bir duvar ördükleri için acı çeken ve çekmeye devam eden kaç insan vardır ?" (Syf.330)

İyi Okumalar :))


2 yorum:

  1. Sana da şimdiden iyi seyirler, umarım beğenirsin :)

    YanıtlaSil
  2. aldım notumu , filme de bakarım :)

    YanıtlaSil