25.04.2013

Ahmet Altan / Son Oyun

Yeni kitabını yazmak için mekan arayışına giren bir yazarın sürüklendiği karmaşık ve bir o kadar daha karmaşık insanların yaşadığı bir kasaba...Yolculuk esnasında tanıştığı Zuhal...Ve Zuhal'in yıllardır aşık olduğu Mustafa...Kamile Hanım, Raci Bey, Rahmi...Kitaptaki karakterler gerçekten şaşırmanıza neden olabilecek kişilikteler...Kimin ne hissettiğini olayların akışında kestirebiliyorsunuz !! 

Yazarın kasabaya ilk adımını attığı andan itibaren içini saran bir merak bu kasabada kalmasını onaylamıştı sanki !! Ne kadar karmaşıkta olsa kasabada yaşanan olaylar silsilesinin sonunun nereye varacağını bilmek istiyordu...Verdiği bu kararın hayatını tamamen değiştireceğini nereden bilebilirdi ??

Ahmet Altan'ın her zaman ki gibi temel konusu yine ve yeniden "Kadın ve Şehvet"...Diğer kitaplarında kullandığı açık dili bu kitabında kullanmasada okurken satırların Ahmet Altan'a ait olduğunu anlayabiliyorsunuz...Açıkcası çok beğendim mutlaka okunmalı diyemiyorum !! Zamanınız bolsa okuyun derim..

İyi Okumalar :))

Not : Bir kaç adet altını çizdiklerimi yazmadan geçemeyeceğim :))

"Kitaplardan da yemeklerden söz ettiğin gibi iştahla söz edebilirsin, adabı muaşerete aykırı değildir." (Syf.26)

"Yokuşun inişi de çıkışı da zordur. Düz yoldan şaşma diyeceğimde Mevlam da yolları hep yokuş yapmış. Düzünü bulan yok. Bulanında kendi sapıtıyor zaten." (Syf.117)

"-- Kibri de senin görünmeyenin yaptı, dedim.
 -- Uçurumu da o yaptı ama gidip kendini atmıyorsun, dedi, demek seçmeyi biliyorsun. O zaman doğruyu seç, eğriyi değil. Eğriyi seçtiysen de kabahati kendinden başkasında bulma." (Syf.234)

1 yorum:

  1. Okuyup okumamak arasinda kalmistim ama artik bunu da listeme ekleyecegim, maalesef...

    YanıtlaSil