28.03.2013

Canan Tan / Piraye

Biraz fazla duygusal olmasına rağmen, toplumumuzda hala kanayan yara olan, kültürel farklılıklardan kaynaklanan zorlu bir hayatı aktarmış bize sevgili yazar...Kitabı okurken sık sık yazarın "Yüreğim Seni Çok Sevdi" kitabının içeriği geldi aklıma...Yer, mekan, kişiler ve kitabın sonu farklı olsada benzeşen yanları var bence...Yüreğim Seni Çok Sevdi'de Aslı bu kitapta Piraye olarak karşımıza çıkmış sanki...Aslı mantığı ağır bastığı için sevgisini yaşayamadı fakat sonradan pişman oldu, Piraye ise sonradan pişman olmamak için aşkını yaşadı ama o da yaşadığına pişman oldu...Zıt çelişkiler olsa da Aslı ve Piraye birbirinin benzeri karakterler...Sevgileri için farklı tarzda da olsa bir yaşam biçimi seçmişler kendilerine...

Piraye...Babasının Nazım Hikmet ve sevgilisi "Piraye"den esinlenmesinden dolayı almış bu adı...Diş hekimliğini kazandığı okulunda tanıştığı Diyarbakır'lı Haşim Piraye'nin hayatına hiç beklemediği halde bir anda giriverir...Birbirine zıt iki kültür...Bir tarafta özgürlüğüne düşkün ideallerine koşmak isteyen bir Piraye, diğer tarafta yetiştiği kültürden dolayı anne ve babasına hayır demeyi bilmeyen, fakat Pireye'ye delice aşık Haşim...Piraye'nin, alışırım sandığı hayata evet diyerek, ileride nelerle karşılaşacağını bilmeden Diyarbakır'ın ve Haşim'in kollarına bırakıverdi kendini...Adetler, görenekler, farklı kültürler arasında sıkışmasına rağmen direnen Piraye'nin öyküsü biraz hüzünlü bitiyor !! Her kitap  farklı bir deneyimdir diyerek tavsiye ediyorum tabii ki :))

Not; Kitapta yazar Diyarbakır'dan o kadar çok bahsetmiş ki !! Özellikle tarihi/turistik mekanlarından o kadar güzel satırlar yazmış ki insanın gidip göresi geliyor...Ne güzel memleketim var diyerek okudum kitabı..

İyi Okumalar :))

2 yorum:

  1. offf ne güzel kitaptı bu, Canan Tan'ın Yüreğim Seni Çok sevdi, Piraye, En son yürekler ölür üçlemesini arka arkaya okuyunca mükemmel oluyor :)

    YanıtlaSil
  2. Bence de kitabın başlarındaki Piraye, Yüreğim seni çok sevdi'nin Aslısından farksızdı,hayal kırıklığı duymuştum bu yüzden en başta ; ama kitabın ikinci yarısındaki Diyarbakır detayları ve o müthiş sonu çok başarılı kılmış bu romanı.

    YanıtlaSil